روش های خمکاری میلگرد در ساختمان سازی چگونه است

خمکاری میلگرد در ساختمان سازی

پیمانکاران و مهندسان روش های متعددی را برای برش و خم کردن میلگرد در سایت های ساختمانی کشف و به کار گرفته اند. میله های فولادی تقویت شده به گونه ای ساخته شده اند که بادوام باشند زیرا از آنها برای ایجاد یک ساختار محکم و یک سیستم پشتیبانی محکم برای ساختمان های بتنی استفاده می شود.

چرا می خواهید میلگرد را خم کنید؟

چند دلیل وجود دارد که ممکن است بخواهید آن را خم کنید. معمولاً از میلگرد در ساخت و ساز به عنوان ستون برای نگه داشتن ساختمان های آجری استفاده می شود. و در حالی که ممکن است به نظر برسد که خم کردن یک تیر فلزی در یک قوس سخت باشد، خم شدن مشکل بزرگی نیست در واقع مراحل آسانی وجود دارد که هر کسی می تواند انجام دهد یا می توانید یک دستگاه خم کن بخرید، اما قوانین خاصی باید رعایت شود. در غیر این صورت خطر ریزش بتن یا تخریب سازه بتنی در ناحیه خم وجود دارد، همچنین با خم شدن صحیح می توان از ایجاد ترک در میله جلوگیری کرد.

نحوه خم کردن میلگرد به صورت دستی

در اینجا چند نکته برای شروع ماجراهای خم کردن میلگرد دستی وجود دارد:

 • حتما از وسایل حفاظت فردی استفاده کنید.
 • اگر میلگرد از نوع فلزی غیر قابل جوش است، آن را گرم نکنید.
 • هنگامی که برای یک خم قرار می گیرید، مطمئن شوید که میله در یک گیره محکم بسته شده است. همچنین ایده خوبی است که لوله فولادی را در اطراف انتهای آزاد آن قرار دهید تا به شما کمک کند اهرم بیشتری داشته باشید.
 • از آنجایی که دقت عامل اصلی خمیدگی کامل است، از یک مربع تنظیم شده برای اندازه گیری از یک انتهای میلگرد خود استفاده کنید تا بفهمید هر بخش چقدر عرض خواهد داشت. مطمئن شوید که کاملا صاف است.
 • برای خم کردن دستی به دو ابزار نیاز دارید: گیره و خم کن میله. گیره ها همه چیز را در جای خود نگه می دارند. میله خم کن به هدایت و محکم کردن فلز در هنگام چکش کمک می کند.
 • مرحله بعدی این است که با استفاده از گچ یا یک نشانگر دائمی، جایی را که می خواهید اولین خم خود را مشخص کنید.
 • از فشار یکنواخت آهسته برای رسیدن به خمیدگی استفاده کنید. هرگز با چکش یا ابزار دیگری به آن نکوبید.

مگر اینکه روی یک پروژه بسیار کوچک کار کنید، شما یا تیمتان میلگرد را به صورت دستی خم نمی کنید. شما از یک ماشین تخصصی استفاده خواهید کرد.

میلگرد چیست را مطالعه نمایید

با دقت اندازه گیری کنید

 ممکن است متوجه شوید که چند بار اول که یک تکه میلگرد را خم می‌کنید و می‌برید، کوتاه‌تر یا بلندتر از چیزی است که در نظر داشتید. این اغلب به دلیل عدم در نظر گرفتن طول آن از طریق منحنی است. ممکن است مشکل باشد اما از پس آن بر می آیید.

نحوه خم کردن میلگرد به صورت حرفه ای با استفاده از ماشین آلات

خم میلگرد به صورت ماشینی

این ماشین ها معمولاً شامل یک چرخ نصب شده هستند که در برابر یک چرخ ثابت متصل به شفت هایی با طول قابل تنظیم می چرخد. هنگامی که دستگیره ها را برای خم کردن میلگرد می کشید، این کار تحت فشار مکانیکی انجام می شود و نه تنها با دست. با چرخش هر دو چرخ با سرعت بالا و اعمال نیروی یکنواخت بر روی تمام قسمت‌های میله، بدون توجه به موادی که با چه موادی کار می‌کنید یا پروژه‌ای که انجام می‌دهید، نتایج حرفه‌ای با یکپارچگی به دست خواهید آورد.

مزیت استفاده از دستگاه برای خم شدن با دست: این دستگاه ها نه تنها به شما امکان می دهند به نتایج بهتری دست یابید، بلکه بسیاری از استرس فیزیکی ناشی از خم کردن میله ها با دست را نیز از بین می برند.

از آنجایی که همه چیز به صورت مکانیکی انجام می شود، خطرات کمتری در استفاده از ماشین وجود دارد – هیچ قسمت متحرکی در معرض دید قرار ندارد و هیچ دست یا انگشتی در معرض دید نیست. تمام اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید (و از لباس محافظ مناسب استفاده کنید).

از آنجایی که این ماشین‌ها قطعات سنگینی هستند، حرکت آنها بدون کمک آسان نیست. آنها همچنین به اندازه کافی قوی هستند که نیازی به بلند کردن چندین نفر در حین نصب نداشته باشند.

نکات، ترفندها و اشتباهاتی که باید در هنگام خم کردن میلگرد اجتناب کنید

همیشه از اندازه و درجه میلگرد مطمئن شوید . برخی از تجهیزات ممکن است الزامات اندازه خاصی داشته باشند که باید به شدت رعایت شوند. نادیده گرفتن این الزامات می تواند منجر به آسیب جدی یا نقص در عملکرد محصول شود.

در زیر چند نکته بیشتر برای دنبال کردن آورده شده است:

 • همیشه مطمئن شوید که خم شما با حداقل قطر خم داخلی مطابقت دارد.
 • همیشه هنگام استفاده از روش های دستی، میلگردهایی را انتخاب کنید که بتوان به طور مناسب با دست خم شد. اندازه توصیه شده 1/4 اینچ است. هر چیزی بزرگتر از این یک خطر ایمنی است و همچنین می تواند باعث خرابی دستگاه شما شود.
 • همیشه مطمئن شوید که معاون شما به درستی روی میز کار شما محکم شده است.
 • همیشه آهسته و با احتیاط کار کنید تا از حوادث جلوگیری کنید.
 • همیشه هنگام کار با میلگرد، آستین بلند و شلوار بپوشید تا از پوست خود در برابر بریدگی ها و بریدگی های ذرات فلز محافظت کنید.
 • همیشه میلگرد را پس از خم شدن با پوشش گالوانیزه یا اپوکسی مجدداً بپوشانید زیرا در طول فرآیند تمایل به تراشه دارد.
 • هرگز میلگرد خود را دوباره خم نکنید زیرا باعث ضعیف شدن آن می شود و یکپارچگی ساختاری آن را از بین می برد.
 • هرگز از ابزاری مانند پتک استفاده نکنید و به آن ضربه بزنید تا در زاویه دلخواه شما خم شود. شما کنترل کمی روی شکل نهایی خواهید داشت.(منبع: source)

نتیجه گیری

شما می توانید میلگرد را به روش های مختلف خم کنید. اگر پروژه بزرگی دارید و نیاز به خم کردن میلگرد به طور مداوم دارید، باید از یک روش حرفه ای استفاده کنید. این دقت و دقت را تضمین می کند. هزینه آن بیشتر از روش دستی برای شما خواهد بود، اما کار بسیار کارآمدی را تضمین می کند.

خم کردن به صورت دستی، مقرون به صرفه است و برای مواد نازک تر عالی است. این ساده است و هر ابزار استفاده شده به راحتی قابل تنظیم است.

از هر روشی که برای استفاده انتخاب می کنید، مطمئن شوید که ایمنی خود را با پیروی از دستورالعمل های دقیق اندازه گیری و پوشیدن تجهیزات محافظ تضمین می کنید.