بتن الیافی چیست انواع بتن الیافی FRC

امروز نوبت بتن مسلح با فیبر است . برخی از اشکالات بتن سنتی را می توان با وارد کردن الیاف کوتاه در جرم آن کاهش داد.

بتن الیافی

یک ماده ایده آل برای استفاده در بتن و ملات برای بهبود این مواد بتن الیافی Fiber Reinforced Concrete است که در غیر این صورت ممکن است نقاط ضعف داشته باشند. بتن الیافی باعث کاهش شکل گیری ترک و عرض ترک می شوند در حالی که باعث افزایش عملکرد جذب انرژی و مقاومت در برابر آتش می شوند. مزایای اضافی مانند کاهش یا از بین بردن فولاد تقویت کننده و افزایش دوام نیز می تواند مشاهده شود.

آیا اضافه کردن الیاف به بتن باعث تقویت آن می شود ؟

بتن تقویت شده با فولاد پایه و اساس جامعه مدرن ما است. آرماتور در بتن یک ماده کامپوزیت ایجاد می کند ، بتن در مقابل فشار فشاری مقاومت می کند در حالی که تقویت مقاومت در برابر تنش کششی را ایجاد می کند. اما ، در حالی که تقویت فولاد یکی از بزرگترین محدودیت های بتن را برطرف می کند ، یک مشکل کاملاً جدید ایجاد می کند: خوردگی میلگرد فولادی تعبیه شده رایج ترین شکل خراب شدن بتن است. بنابراین ما در مورد آن چه می کنیم؟  اگرچه فولاد محافظت نشده در هنگام جاسازی در بتن مستعد خوردگی یا زنگ زدگی است ، معمولاً فاکتورهای خاصی برای محافظت از آن کار می کنند. اول ،  محافظت ساده از محیط خارج توسط ماده ای نسبتاً غیرقابل نفوذ و بادوام است. آب و آلاینده ها معمولاً نمی توانند از طریق بتن به فولاد برسند.  شکل دوم حفاظت محیط قلیایی است. pH بالای بتن معمولی یک لایه اکسید نازک بر روی فولاد ایجاد می کند که از خوردگی محافظت می کند.

تاثیر الیاف در بتن

بتن الیافی برای کنترل ترک خوردگی پلاستیک و خشک شدن ترک خوردگی انقباض استفاده می شوند. آنها همچنین نفوذپذیری بتن را کاهش داده  برخی از انواع الیاف باعث ایجاد ضربه ، مقاومت در برابر سایش و مقاومت در برابر خرد شدن بیشتر در بتن می شوند. به طور کلی الیاف مقاومت خمشی بتن را افزایش نمی دهند ، بنابراین نمی تواند جایگزین مقاومت لحظه ای یا تقویت سازه های فلزی شود. برخی از الیاف مقاومت بتن را کاهش می دهند.
بتن الیافی چیست

عوامل مؤثر بر دوام بتن الیافی فیبری (FRC)

در زیر عواملی که بر دوام بتن مسلح با فیبر (بتن الیافی )تأثیر می گذارد:
 • درجه حرارت شدید و آتش سوزی
 • انجماد و ذوب شدن
 • تخریب و آغوش در اثر حمله قلیایی و بسته نرم افزاری تأثیر می گذارد
 • آب و هوا و مقیاس
 • مقاومت در برابر خوردگی

تأثیر دما و آتش شدید در دوام FRC

عموماً بتن به دلیل هدایت حرارتی کم ، ظرفیت گرمای بسیار خوبی از مقاومت در برابر درجه حرارت شدید برخوردار است و در هنگام قرار گرفتن در معرض آتش به راحتی نمی سوزاند. مواد تشکیل دهنده بتنی به عنوان مثال انواع سنگدانه های خاص و کلینکر سیمانی تحت تأثیر دمای بالا از نظر شیمیایی و جسمی قرار ندارند. با این حال ، سایر ترکیبات بتونی نیز وجود دارند که تحت تأثیر تغییرات دما مانند محصول هیدراتاسیون قرار دارند. در اثر افت دیفرانسیل تحت تأثیر از بین رفتن آب ، ترک خوردگی و آسیب قرار دارد. افزودن الیاف فولادی ، الیاف مصنوعی یا ترکیبی از هر دو بتن باعث تقویت عناصر سازه بتنی در برابر درجه حرارت قابل توجه و آتش می شود.

مزایای اصلی بتن FRC

کاهش بروز ترک خوردگی پلاستیک در سنین پایین افزایش ظرفیت بار و انعطاف پذیری محافظت در برابر چرخه انجماد انسجام بهتر در بتن تازه مقاومت در برابر سایش افزایش یافته است مقاومت خمشی و برشی بالاتر جایگزینی تقویتی پسوند مشترک

انواع بتن الیافی frc را نام ببرید

استانداردهای اصلی بتن مسلح الیاف ASTM C 116 و EN14889 می باشد. ASTM C 116 ، مشخصات استاندارد بتون مسلح فیبر ، چهار طبقه بندی 4 برای بتن مسلح فیبر را تشریح می کند: دو مورد اخری هنوز به این استاندارد ها اضافه نشدن
 • Type I – بتون یا بتون مسلح با الیاف فولادی (ASTM A820)
 • Type II – بتون یا بتون بتن تقویت شده با فیبر شیشه ای (ASTM C1666)
 • Type III – بتون یا بتن باند تقویت شده از الیاف مصنوعی (ASTM D7508)
 • نوع IV – بتون یا بتون بتن تقویت شده با الیاف طبیعی (ASTM D7357)
 • الیاف پلی پروپیلن و ملات سیمانی تقویت شده (PFR)
 • الیاف کربن
اگر از بتن های تقویت شده با الیاف مصنوعی استفاده می کنید ، بتن ممکن است دارای میکرو فیبر یا ماکرو فیبر باشد.
الیاف بتنی شیشه ای

بتن با الیاف شیشه ای

الیاف شیشه ای از استحکام کششی بالا و مدول قابل ارتجاع قابل قبول خود استفاده می کنند ، اما این حمله از نظر قلیایی سیمان های پرتلند دارای نقطه ضعف جدی هستند .

بتن مسلح الیاف فولادی

هیچ نوع از فیبرهای فلزی به عنوان تقویت کننده در دسترس نیست. الیاف فولادی دور از نوع متداول با برش سیم گرد به طول کوتاه تولید می شود. قطر معمولی در دامنه 0.25 تا 0.75 میلی متر است. الیاف استیل با c / s مستطیل شکل با خاموش کردن ورق ها به ضخامت 0.25 میلی متر تولید می شوند. الیاف ساخته شده از سیم کشیده شده از فولاد خفیف. مطابق با IS: 280-1976 با قطر سیم از 0.3 تا 0.5 میلی متر متفاوت است و در هند عملاً مورد استفاده قرار گرفته است.
بتن الیافی فولادی

مزایا و معایب بتن الیافی

همانطور که گفته شد مهمترین مزیت بتن مسلح با فیبر کاهش انقباض و ترک خوردگی است. بتن مسلح با فیبر مناسب همچنین می تواند مقاومت در برابر ضربه ، افزایش مقاومت کششی و کاهش حفره در بتن را فراهم کند. یک مضرات بتن مسلح با الیاف این است که می تواند بر کارایی تأثیر منفی بگذارد ، خصوصاً در مورد بتن مسلح با فیبر فولادی. حتی توزیع الیاف در بتن شما یک نگرانی است. همچنین ممکن است خطر احتراق فیبرها هنگام مخلوط کردن وجود داشته باشد.

چرا باید بتن الیافی FRC استفاده نماییم

بتن به خودی خود ظاهری براق و ماندگاری باورنکردنی را برای انواع پروژه های مسکونی و تجاری فراهم می کند ، اما اگر یک راه ساده برای افزایش چقرمگی آن وجود داشته باشد ، یک ظاهر و احساس خاص و حتی به حداقل رساندن ترک خوردگی وجود دارد؟

1. افزایش چقرمگی و دوام

اگر می خواهید سختی و دوام بتن مسکونی مانند پاسیو را افزایش دهید ، الیاف پلی پروپیلن می تواند کمک کند. این محصول که از الیاف مصنوعی ساخته شده است به طور یکنواخت توزیع می شود و تقویت ثانویه را برای دوام بهتر فراهم می کند. برای پروژه های صنعتی از الیاف کلان مصنوعی برای بهبود دوام بتن استفاده می شود. این الیاف ساخته شده از مواد مصنوعی ، به طول و ضخامت زیادی دارند و ممکن است به عنوان جایگزینی برای تقویت نوار یا پارچه مورد استفاده قرار گیرند.

2. کاهش ترک خوردگی

آخرین کاری که می خواهید انجام دهید ریختن یک پاسیوی بتونی زیبا یا جاده مخصوص جاده است و کمی بعد از آن ترک آن را ترک می کنید. الیاف پلی پروپیلن با محافظت از بتن در برابر استرس در هنگام آسیب پذیر بودن ، به طور معمول در 24 ساعت اول پس از قرارگیری ، به کاهش ترک خوردگی کمک می کنند. اگر به دنبال کاهش ترک خوردگی در مصارف صنعتی هستید ، الیاف فولادی یک انتخاب عالی هستند. ترک های میکرو به طور طبیعی به دلیل کوچک شدن در بتن ظاهر می شوند و با ادامه رشد آنها ممکن است با یکدیگر در هم تنیده و بزرگتر شوند که این امر می تواند ترک های مرئی را در بتن ایجاد کند. الیاف فولادی با تقاطع ترکها و متوقف کردن رشد آنها ، این کار را خنثی می کنند ، بنابراین ترک خوردگی را کاهش می دهد و یک تخته زیبایی تر زیبایی ایجاد می کند.

3. مقاومت در برابر یخ زدایی را بهبود بخشید

وقتی آب یخ زد ، منبسط می شود. از آنجا که آب در بتن مرطوب وجود دارد ، از انجماد مستعد است و باعث ایجاد فشار در منافذ بتن می شود. اگر این فشار از مقاومت کششی بتن بیشتر باشد ، می تواند پارگی کند. هنگامی که بتن در معرض چرخه یخ زدگی های مختلف قرار دارد ، ترک خوردگی ، پوسته پوسته شدن و خرد شدن می تواند رخ دهد. افزودن الیاف به بتن باعث افزایش مقاومت در برابر یخ زدگی آن می شود و به ماندگاری و جذابیت بتن برای مدت طولانی کمک می کند.

4. کاهش اثرات کوچک شدن

در طی فرآیند پخت ، با تبخیر آب ، بتن کاهش می یابد. این فرآیند می تواند باعث ایجاد ترک یا نقص دیگر در بتن شود. الیاف می توانند به بهبود مقاومت بتن در برابر انقباض کمک کنند که به نوبه خود باعث کاهش ترک آن می شود.

5. نگاه کنید

در کاربردهایی که ظاهر و حس بتن مهم است ، الیاف ریز مصنوعی یا مخفی می توانند یک تمیز و تقریباً نامرئی به وجود آورند. اگر از بتن شما در یک راهرو ، پاسیو یا پیاده رو استفاده شود ، این ظاهر براق چشم همسایگان و میهمانان را به خود جلب می کند. از دوام تا نگاه ، الیاف می توانند مزایای زیادی به پروژه بتن شما اضافه کنند. اگر علاقمند به اضافه کردن الیاف به بتن خود هستید ، امروز با یک متخصص بتن صحبت کنید تا انتخاب مناسبی برای نیازهای پروژه خود داشته باشید. مطالب مشابه