بتن مگر یا بتن رگلاژ چیست

در بیشتر مواقع ضخامت آن 4 اینچ یا 100 میلی متر می باشد، برای سازه های کوچک 50 میلی متر ضخامت دارد ، که معادل انگلیسی آن Lean Conceret می باشد.

بتن مگر چیست

بتن مگر یکی از انواع بتن است که محتوای سیمان آن  10٪ از کل محتوای موجود است بتن مگر را بتن نظافت یا رگلاژ نیز می گویند .هرچه نسبت مصالح به سیمان بالاتر باشد ، بتن لاغرتر می شود. به علت کمتر بودن سیمان هر واحد سطح مصالح موجود است و از این رو تحرک سنگدانه ها محدود شده است.برای تهیه کف صاف در زمین های ناهموار یا خاک مناسب است.این بتن غنی نیست. به عبارت دیگر نسبت سیمان به آب و البته به کل مواد می تواند کم باشد.

بتن مگر

هدف اصلی بتن مگر  : در زیر پایه ها استفاده می شود.برای تهیه کف صاف در زمین های ناهموار یا خاک مناسب است. بتن لاغر از سطح سیمانی کمتری در آن استفاده شده است ، به همین دلیل بیشتر برای پر کردن یا در زیر پایه ها از آن استفاده می شود تا از خاک محافظت شود.

نسبت مخلوط بتن مگر چقدر می باشد؟

تا آنجا که ساخت و ساز عمرانی در نظر گرفته می شود، نسبت بتن 1: 3: 6 (M-10) و کمتر است که به آن بتن لاغر می گویند.مقاومت فشاری آن حدود 5 مگاپاسکال می باشد، بهتر می باشد قبل از ریختن آن مواد زیرین خیس نمایید.

بتن لاغر در جاده

بتن مگر معمولاً در ساخت و ساز جاده به عنوان پایین ترین سطح زیر روسازی که وسایل نقلیه در آن حرکت می کنند ، استفاده می شود. این به عنوان یک زیر پایه در پروژه هایی که خود زمین محل استراحت مناسبی برای شروع یک پروژه نیست ، عمل می کند و بدین ترتیب به جاده ها و ساختمان ها سکوی پایدار می دهد تا بتواند استراحت کند.

بتن مگر چیست

بتن با محتوای آب زیاد لاغر (بتن نظافت یامگر) محسوب می شود زیرا در مقایسه با سایر انواع سنگ فرش و مصالح ساختمانی آن طبقه از سیمان کمتری برخوردار است .

مزایای بتن مگر

  • سطحی یکنواخت برای سطح زیر پی فراهم می کند و از تماس مستقیم بتن پی با خاک جلوگیری می کند.
  • در زیر فونداسیون، برای کاهش وزن استفاده می شود.
  • به دلیل وجود این مانع، خاک نمی تواند با بتن فونداسیون تماس پیدا کند
  •  به همه شرایط آب و هوایی کمک می کند
  • از پی اصلی محافظت می کند، زیرا رطوبت یا سایر مواد شیمیایی موجود در خاک مانند سولفات ها می تواند به بتن حمله کرده و آن را ضعیف کند.

موارد استفاده در ساختمان سازی

  • این نوع مخلوط پایه محکم و پایداری را برای زیر پی ها فراهم می کند.
  •  پاسیوهای خانگی – یک ترکیب بدون سیمان زیاد به عنوان یک پایه فرعی در پاسیوهای خانگی بسیار عالی است، زیرا به تسطیح سطح کمک می کند و راه حل پایدارتری نسبت به زمین فشرده ارائه می دهد.

تفاوت بین بتن لاغر و آرمه چیست؟

عدم وجود فولاد تقویت کننده در بتن لاغر چیزی است که در بتن مسلح که با میلگردهای سازه ای طراحی شده است.

نتیجه گیری

بتن مگر محتوای سیمان آن کمتر از حدود ده درصد می باشد که این باعث می شود که آن را به یک ماده کم استحکام تبدیل کند و به عنوان جایگزینی برای خاک فشرده استفاده شود.

مطالب مشابه