بتن با کارایی بالا UHPC چیست

بتن UHPC

بتن با کارایی فوق العاده بالا UHPC یک مخلوط بتنی با سیمانی است که  در مقایسه با بتن معمولی دارای حداقل مقاومت فشاری مشخص شده 150 مگاپاسکال با خاصیت انعطاف پذیری و مقاومت در برابر کشش است.علاوه بر این می توان در توانبخشی سازه و تسریع در ساخت سازها  نیز مورد استفاده قرار گیرد. پس نتیچه می گیریم  بتن با کارایی بالا از نظر تمام خصوصیات نسبت به بتن معمولی برتر است. در ضمن الیاف نیز برای رسیدن به خصوصیات ذکر شده عموما در مخوط بتن UHPC استفاده می شود.

بتن با کارایی بالا UHPC چیست

خصوصیات بتن UHPC چیست؟

1:عمربالا : دارای طول عمر 100 ساله پیش بینی شده پس  طول عمر استثنایی است.

2:قدرت (استحکام ):مقاومت فشاری بتن با کارایی فوق العاده بالا حدودا ده برابر بیشتر از بتن معمولی  است. UHPC دارای مقاومت کششی در حدود 10 مگاپاسکال است.

3: مقاومت در برابر ذوب و انجماد (مقاوم در یخ زدگی)

4:مقاومت در برابر سایش : UHPC مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش نشان می دهد ، می توان گفت دو برابر مقاومت در برابر بتن معمولی دارد .

5:نفوذپذیری کلرید(نمک)
UHPC در زمان آزمایش به میزان کمتر ده درصد بتن معمولی است.حدود 60 گرم در متر مکعب

خصوصیات بتن UHPC چیست؟

مواد تشکیل دهنده بتن UHPC چیست

اب

سیمان پورتلند

شن و ماسه ریز

کاهش دهنده آب

فوم سیلیس

الیاف فولادی  یا مصنوعی یا آلی

برای دوام بیشتر  بتن UHPC ، سیمان اغلب بطور کامل یا جزئی با مقدار زیادی از مواد سیمانی تکمیلی (SCM) جایگزین می شود. به منظور سرعت بخشیدن به واکنش شیمیایی با سیمان درجه حرارت بالا یا تراش فشار (پخت اتوکلاو) ، که به طور قابل توجهی باعث بهبود خواص بتن UHPC می شود. این خصوصیات شامل کاهش تخلخل ، استحکام افزایش یافته ، ماتریس بهبود یافته و باند کل / فیبر است

مزایای بتن UHPC چیست؟

1:به دلیل افزایش مقاومت زود هنگام بتن با کارایی بالا ، زمان نگهداری و سایش کاهش می یابد.

2: تکنیک های ساخت و ساز آن ساده می باشد.

3:اندازه اعضای سازه مانند تیرها و ستون ها کاهش می یابد.

4:مقاومت لرزه ای به نسبت بالاتر نسبت بتن معمولی دارد

5:طول عمر واقعا بالا حدود 100 سال

ویژگی های مهندسی UHPC

به عنوان قابلیت های استثنایی و پیشرفته برای بتن مشخص می شود. افزودن فیبر به عنوان تقویت اضافی در مخلوط بتن منجر به بهبود ویژگی های مکانیکی به عنوان مقاومت (فشاری ، کششی و خمشی) ، ویژگی های دوام ، انعطاف پذیری و مقاومت می شود.

بتن با کارایی فوق العاده بالا دارای ساختاری منافذ ناپیوسته است که باعث کاهش ورودی مایع می شود و باعث افزایش قابل توجه دوام در مقایسه با بتن های معمولی و با کارایی بالا می شود.

نتیجه

بتن فوق العاده با کارایی بالا (UHPC) کلاس جدیدی از بتن است که در دهه های اخیر به دلیل خاصیت استثنایی مقاومت و دوام آن ساخته شده است. این بتن با کارایی بالا علاوه بر چندین کاربرد دیگر می تواند در توانبخشی سازه و تسریع در ساخت و ساز پل نیز مورد استفاده قرار گیرد.

نوشته های مشابه